Inaczej niż dotychczas alumni założyli nowe stroje jeszcze przed rozpoczęciem liturgii przy pomocy swoich proboszczów. Komże już w jej trakcie nałożył im bp Marek Mendyk, który nie tylko przewodniczył Mszy św., ale i wygłosił okolicznościową homilię.
– Kolor sutanny związany był z hierarchią wśród duchowieństwa i tak jest do dzisiaj: papież nosi białą sutannę, kardynałowie – czerwoną (purpurową), biskupi – fioletową, a księża – czarną. Ktoś powie, że zwykle kolor czarny kojarzy się ze smutkiem, ale w przypadku stroju duchownego ten kolor ma inne, symboliczne znaczenie. Czarna sutanna ma przypominać księdzu obumieranie dla świata i zanurzenie się w wieczności. Czerń symbolizuje również rezygnację z jaskrawych kolorów, a więc rezygnację z tego, co niesie świat, z jego błyszczenia, z jego zaszczytów i uciech. Zatem noszenie sutanny wpisuje się w tożsamość kapłańską także tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa – wyjaśniał biskup
Mówił też o historii stroju duchownego i wieloletniej tradycji w archidiecezji wrocławskiej obłóczyn w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.
Po homilii natomiast klerycy wyrazili formalnie gotowość do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu.
więcej: Sutanna znakiem dążeń i pragnień