Diecezja Świdnicka

OCHRONA DZIECI I MŁODZIEŻY

Ochrona osób małoletnich jest jednym z priorytetowych działań Kościoła. Konkretnym przykładem takich działań jest wypracowanie przez Kościół katolicki w Polsce systemu ochrony nieletnich. „Zero tolerancji dla pedofilii” – takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce – tak duchowni, jak i świeccy katolicy.

W naszej diecezji:

Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dorosłych osób bezradnych

przyjmuje zgłoszenia o faktach wykorzystania seksualnego przez duchownych i inne osoby pełniące funkcje kościelne

Ks. dr Arkadiusz Harbar
pl. św. Jana Pawła II 1
58-100 Świdnica
tel. 518 804 909 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.30)
e-mail: delegat@diecezja.swidnica.pl

Duszpasterz osób pokrzywdzonych

pomaga duchowo / duszpastersko ofiarom i ich rodzinom, gdy takiej pomocy sobie życzą

ks. Krzysztof Iwaniszyn
e-mail: ks.krzysztof@wp.pl

NORMY OCHRONY MAŁOLETNICH ORAZ OSÓB BEZRADNYCH W DIECEZJI ŚWIDNICKIEJ

Wybrane dokumenty dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym:

List apostolski m.p. „Vos estis lux mundi” Ojca Świętego Franciszka (25.03.2023 r.)

List Papieża Franciszka do Ludu Bożego (20.08.2018 r.)

Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia (6.06.2017 r.)

Prewencja nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce

Dla potrzebujących wsparcia:

Bezpłatne konsultacje prawnokanoniczne dla osób skrzywdzonych

Kościół w Polsce wobec grzechu i przestępstwa pedofilii:

Warto odwiedzić:

Konferencja Episkopatu Polski