Regulamin Bratniej Pomocy Kapłańskiej
duchowieństwa diecezji świdnickiej
§ 1
Postanowienia ogólne
- Bratnia Pomoc Kapłańska diecezji świdnickiej (dalej skrót: BPK) jest formą ewangelicznej troski o prezbiterów będących na rencie lub emeryturze, a także dla tych, którzy pozostają w trudnej sytuacji zdrowotnej i socjalnej, w tym chorych i niepełnosprawnych.
- Podstawowym celem BPK jest niesienie braterskiej pomocy księżom diecezjalnym ze środków tworzonego w tym celu funduszu BPK.
- BPK troszczy się o wszystkich prezbiterów diecezji świdnickiej, także zamieszkujących poza Domem Księży Emerytów.
§ 2
Fundusz BPK
- Fundusz BPK tworzy się z obowiązkowych comiesięcznych składek, wpłacanych na rachunek bankowy przez księży inkardynowanych do diecezji świdnickiej.
- Środki funduszu BPK przeznacza się na wsparcie finansowe Domu Księży Emerytów oraz pomoc innym księżom emerytom a także przebywającym na czasowym zwolnieniu lekarskim bądź na urlopie.
- O świadczenie nadzwyczajne ze środków funduszu BPK może ubiegać się każdy duchowny diecezji świdnickiej. Należy to uczynić w formie pisemnej. Może tego dokonać w jego imieniu także inny prezbiter.
- Wysokość składek oraz lista księży zobowiązanych do ich uiszczania określona jest w odrębnym zarządzeniu.
- Środki funduszu BPK niewykorzystane w danym roku kalendarzowym są wykorzystywane w latach następnych. Są one gromadzone na odrębnym rachunku bankowym diecezji.
- Decyzję o czasowym zwolnieniu z obowiązku wpłacania składek na BPK może podjąć biskup świdnicki.
§ 3
Kolegium BPK
- Funduszem BPK administruje Kolegium powołane przez biskupa świdnickiego. Jego skład tworzą: przewodniczący, sekretarz oraz 3 członków.
- przewodniczący – biskup świdnicki
- sekretarz – dyrektor Domu Księży Emerytów
- członkowie:
- wikariusz generalny biskupa świdnickiego
- mianowani przez biskupa świdnickiego przedstawiciele prezbiterów inkardynowanych do diecezji świdnickiej (dwie osoby).
- Posiedzenia Kolegium BPK odbywają się co najmniej dwa razy w roku oraz każdorazowo na zaproszenie przewodniczącego.
- Na posiedzeniach Kolegium decyzje zapadają zwykłą większością głosów.
- Biskup Świdnicki ma prawo podejmowania samodzielnych decyzji w sprawach odnoszących się do działań BPK informując o nich Kolegium.
- Każdego roku do końca marca przewodniczący Kolegium BPK składa sprawozdanie finansowe i merytoryczne z wykorzystania środków funduszu BPK.